Pomáhat a chránit
„Pojďte dál“ otevírám dveře do ordinace.
„Posaďte se, Olgo“ usměji se na mou klientku. „Jak se máte?“
„Nevím“ odpoví.
„Nevím je mnohem lepší než špatně“ povzbudím ji. „Tak povídejte, přišla jste na něco, kde máme zakopaného psa?“
Olga se pohodlně natáhne na pohovku v mé psychologické poradně.
Zavře oči a tiše začne vyprávět.
„Od dětství jsem měla pocit, že pokud se děje nějaká nespravedlnost nebo se někdo má špatně je mou povinnosti mu pomáhat. Díky mé silně vyvinuté empatií jsem vycítila nepohodu. A tak jsem pomáhala. Rozveselovat smutné tváře. Byla vrbou pro nešťastné. Pomáhala starším. Věnovala svůj čas a energií. Přizpůsobovala se. Chápala je. Neodmítala. Deset let, dvacet let, třicet let. Čtyřicet let. Slůvko „ne“ nebylo vůbec v mém slovníku. V mezičase jsem si řešila své bolesti, starosti, problémy."
„Kdo pomáhal Vám?“ zeptala jsem se.
„Nechtěla jsem nikoho obtěžovat“ odpoví tiše a zastydí se.
„Pokračujte“ vybídnu ji.
„Zvláštní, když jsem měla spoustu problémů, všem jsem přišla v pořádku. Ale pak se něco zlomilo. Ve mně a zřejmě i tam nahoře. Začala jsem se mít jednoduše hezky. Zároveň už jsem ale přestala mít sílu neustálé pomáhat ostatním.“
„Tak to okolí pochopilo a radovalo se s Vámi, předpokládám“ napověděla jsem ji a záměrně trochu zmátla.
„No právě, že vůbec ne. Najednou mou radost nikdo nechtěl sdílet. Z těch, kterým jsem pomáhala najednou vylézala závist. Jak je možné, že zrovna já se mám najednou dobře. Vždyť jsem se měla dobře vždycky, nikdy si na nic nestěžovala. Jak k tomu přijdou oni, chudáci? Celý život těžký, nepochopený. A já – tolik štěstí.“
„Energetičtí upíři začali kopat, když jste jim přestala dávat svou energii“ podotkla jsem.
„Přesně. Já jim najednou dávala spíše své osobní zkušenosti. Dávala myšlenky, jak je možné žít pozitivně. Jak máme vždy volbu. Víte, co se říká - „Když dáte člověku rybu, nakrmíte ho pro tento den. Když ho naučíte ryby chytat, nasytíte ho na celý život.“
„Ale tohle přece nechtěli slyšet“ usmála jsem se.
„Nechtěli. A pak jsem se naučila říkat „NE“. Z počátku to bylo strašně těžké. Nejenže jsem se strašně styděla, ještě jsem navíc měla potřebu vysvětlovat, proč ne.“
„Nechtěli slyšet důvod ani to slůvko, viďte“ řekla jsem.
„Přesně. Byla jsem z toho hrozně špatná. Jednoho dne jsem seděla v zahradní restauraci a dávala si presso. Po cestě projelo houkající policejní auto. Byl to okamžik. Hned byli pryč, jen v dáli ještě chvíli bylo slyšet sirénu policejního vozu. A já pochopila.“
„Povídejte ….“
„Pomáhat a chránit, to je oč tu běží. Siréna uvnitř mě už křičela dlouho. Dávat ostatním můžeme jedině, pokud my sami máme dostatek. Ať se jedná o peníze či o psychickou pomoc. Pokud máme dost, můžeme se podělit. Pokud ne, musíme prvně pomoci sobě.
Vše musí být vyváženo. Dávání i braní.
Pokud jen dáváte a nic nedostáváte zpět, je to špatně. Takže první, komu musím pomáhat a chránit jsem já. Teprve pak mohu pomáhat a chránit ostatní.“
„Ale ne“ usměju se.
„Ne - to je přesné. Už se nechci nechat vysávat."
„Ale ne“ zopakuji „to je mi ale krásný posun“.
„Copak máte v plánu dneska?“ optám se.
„Jedna kamarádka chtěla pohlídat dítě, druhá psa a třetí půjčit peníze.“
„Předpokládám, že peníze půjčíte a psa i dítě pohlídáte.“
„Kdepak“ zvedla se Olga z pohovky.
„Peníze nemám a čas už vůbec ne.“
„A co budete dělat?“ vyzvídám.
„Zalezu do peřin a budu číst knihu“ usměje se.
„Tak zase příští týden“ stačí ještě říct než zavře za sebou dveře.