povídky

V pokoji bylo teplo a přítmí.
Karla seděla na sedačce v tureckém posedu a naproti ní seděl její nejlepší přítel. Dalo by se říct, nejsrdečnější. Tmu prozařovalo teplé světlo svíček a hrála jemně hudba. Romantcký večer. Konečně udělali si na sebe čas.
I on seděl v tureckém sedu a díval se na ní.
"Co budeme dělat?" zeptal se.
Smutně se usmála "nevím. Je mi to líto, příteli, fakt se snažím a přesto, neustále Ti ubližuji".
"Ty ne", odpověděl, "to spíš já jsem pořád stejně naivní. Jdu do všeho upřímně a naplno a pak se někdy divím".
Soustředěně se na sebe dívali a láskyplně usmívali.
"Jsem fakt hrozná, neupoučitelná" řekla mu.
"A což teprve bych měl říct já. Podívej, kolikrát už jsem se spálil. Měl bych Tě gentlemansky chránit a přitom, však znáš mě, jakmile mám ten krásný hřejivý pocit, nedívám se vlevo vpravo a důvěřivě jdu vpřed."
"Náhodou" odpověděla ona "jeden velký výkřičník už máš. Jsi dobrý".
"To je fakt. Alespoň jeden výkřičník už mám", odpověděl přítel, "ale jak se zdá, jeden nestačí". Jsem Tvůj velký přítel, měl bych Tě chránit víc, vlastně pořád. Vidím, a hlavně cítím, že když Já udělám špatnou volbu, tak Ty trpíš. A to přece není spravedlivé."
Začala se smát. "Hele, příteli, a není to náhodou se mnou úplně stejné. Já se prostě blbě rozhodnu a Ty přitom trpíš jako zvíře. Jsi tak křehký a tolikrát už sis natloukl. Jsi celý pomlácený a rozbolavělý. A přesto, vždy vstaneš a pohladíš mě. Máš mě pořád moc rád a odpouštíš mi všechny mé přešlapy".
"Hmmmm" zamyslel se nejlepší přítel na chvíli. "Když mě se s Tebou všude líbí a co si budeme nalhávat? Jeden bez druhého neuděláme ani ránu. Patříme k sobě. Ty a já. Na věky věků".
"Mám Tě moc ráda, můj věrný příteli", odpověděla tiše a vtiskla něžný polibek svému Srdci.
Sdílet článek
|
Přidat komentář

"Tak chlapi, dneska jsem si Vás pozvala na kobereček. Je čas udělat si inventuru. Najít ten bludný kámen, o který pořád zakopávám".
Nepáře se s tím. Pozvala je všechny najednou, v jednom čase na jedno místo. Konfrontace.
"Jestli chcete, můžete se k tomu vyjádřit, ale až domluvím. Jasné? Kritika se musí umět přijímat mlčky a nereagovat hned, jinak se okamžitě dostanete do role oponenta a brániče svých myšlenek" říkavá jedna moudrá dáma.
Otočila se k Němu.
"Prosím Tě, netvař se tak vražedně. Byli jsme ještě hloupé děti, když jsme se poznali. Naše láska byla šíleně krásná. Než mi došlo, co za devítihlavou saň se dostala mezi nás". Žárlivost s citovým vydíráním. Tolik let žárlivých scén s výhružkami sebevražd. Jedinou sebevraždu provedla má duše. Musela jsem ji zachránit. A odešla jsem. "Promiň". Jedno z nejbolestivějších a přitom nejlepších rozhodnutí mého života.
Zamračila se.
"Tebe jsem nepozvala. Co tu děláš? Proč jsi přijel přes celou republiku? Nikdo Tě tady nezval. Prosím Tě, mlč. Nevěřím Ti už ani slovo. Tvá pohádka stála mé srdce málem život. Odpouštím Ti. Ale jdi pryč."
Nechápavě kroutí hlavou nad tou drzostí.
"Kdopak nám tady chybí? A pán Lev. Jeho Ego nedovolí mu zúčastnit se společného potlachu.
"Je dobře, že jsi nepřišel. Přece jen, měli jsme se 6 let rádi". Zkušenost k nezaplacení, když jsem zlomená na lázeňském chodníčku sbírala se země svou hrdost, ženskost a sebevědomí.
"Děkují všem, kteří jste tam klečeli se mnou a z bolestných slz vytvářeli slzy smíchů".
"Tak pánové a teď, prosím Vaše připomínky."
Rozhlédla se po prázdném pokoji. Vstala ze svého křesílka, protáhla se a vyšla spokojeně ven.
No jo, chlapi. Ti na řeči nikdy moc nebyli.
Sdílet článek
|
Přidat komentář

Schoulená v klubíčku myšlenek chránila si své krvácející srdce. Navenek vypadala spokojeně. Dávno však věděla, že každá mince má dvě strany. Feng-šuej, harmonie v prostoru. Nastolení rovnováhy.
Roh místnosti zdál se být báječným místem. Tedy alespoň teď. Zvířata to dělají stejně. Zalezou si do kouta a lížou si rány. Sebeobrana, sebeochrana, hrana, studená rána, slza slaná - to vše bylo v rohu naskládané jako knihy v antikvariátu. Stejně důvěrně jako ohmatané knihy, znala všechny ty pocity.
Zvyk je železná košile. Tak jak je možné, že si ještě nezvykla? Byla překvapená jako každoročně silničáři s příchodem prvního sněhu. Kdo by to byl čekal, že v prosinci nasněží? Kdo by to byl čekal, že po divné době přijde ještě divnější?
V té studené řece myšlenek rozbolela ji hlava. Říční kameny při nárazu ještě nikomu nepřidaly. Nebyla hloupá, a přesto některé věci docházely ji pozdě. Pozdě, ale přece. Pozdě bycha honit, říká se. Jak to jen ti předkové všechno věděli, že po nich zůstalo tolik pravdivých přísloví?
Nemohla pochopit, proč až teď otevírá oči, když si je poctivě každé ráno myla studenou vodou? "Zrak nikdy nebyl mou silnou stránkou" pomyslela si. Uvažovala, kolik dioptrií je potřeba, aby příště lépe viděla a lépe slyšela. Jako vlk v pohádce o červené Karkulce.
Přemýšlela, jak jen nasadit srdci brýle, když nemá uši. Ač bezušák, velmi dobrý je posluchač ten náš orgán ve tvaru lístku z lípy.
První zaklepání nebylo v rohu místnosti moc slyšet. To druhé bylo silnější.
Šla překvapeně otevřít. Její život tam stál s úsměvem a taškou. V jedné ruce měl nádherně zabalený dárek.
Druhou rukou, aniž o tom věděla, sebral ji část jejího bolavého světa a položil na dno kabely. Moc dobře věděl, co už nebude potřebovat. Zprvu si toho ani nevšimla.
Ta mašle na dárkové krabici byla příliš velká. Těšila se až ho rozbalí, protože tušila, že by něm v hedvábném papíru mohl být zabalen její sen.
Mezitím pan Život, poněkud nachýlen pod tíhou kabely tiše odcházel po schodišti dolů. Nebál se o ní. Věděl o ní tak hodně. Jednou mu opětovně poděkuje, že ji pomohl odnést tu těžkou tašku.
Sdílet článek
|
Přidat komentář

Anděl seděl jako obvykle na zídce blízko letiště a pozoroval cvrkot. Bylo to jeho oblíbené místo. Přílety a odlety letadel měl v malíčku lépe než dispečer.
Ten den bylo hezky. Malý Jakub se mu líbil už od první chvíle, co vstoupil s rodiči do letištní haly. Táta byl takový mlčoch, ale maminka se k němu chovala pěkně. Co chtěl vidět, to mu ukazovala a nač se zeptal, tak mu odpověděla. Vypadali šťastně a spokojeně. Kuba byl typicky neposedné dítě. Bavilo ho běhat kolem kufrů, smát se na lidí a ukazovat jim, co všechno už umí. Byl nebojácný a milý. Jak mu to vždycky říkala máma? "Když budeš na lidí milý, oni budou milí k Tobě a budou Tě mít rádi". Miloval od malička letadla, takže každá příležitost byla pro něho svátkem. Znal dokonce už i jejich názvy. Zajímal se, jak rychle a vysoko létají. S tátou doma sedávali nad mapou a ukazovali si, kde všude vedou letecké trasy.
"Mami, mě se chce čůrat". Maminka se zvedla že půjde s ním.
"Ne, ne, já sám. Vždyť už jsem velký. Já vím, že jsou to ty dveře na konci haly. Je tam nakreslený ten pán".
Maminka se usmála.
"Ty už jsi vážně velký. Tak utíkej a dávej pozor. My Tě s tatínkem počkáme tady na těch sedačkách."
Jakub se na toaletách zdržel. Bylo tam přece tolik zajímavých věcí. Vesele strkal ručičky do otvoru pro osušení rukou, líbilo se mu, jak na záchodě zhasínalo a rozsvěcovalo se světlo a dokonce, když dal ručičky pod kohoutek, tak sama, ale úplně sama začala téct voda.
Už se chystal utíkat pochlubit se mámě....
"Co je to, že by ohňostroj jako na Silvestra?" nechápavě zůstal stát. Začal mít strach. Máma mu vždy říkala, ať nechodí někam, kde má pocit strachu. Zašel zpátky do kabinky.
"Počkám tady, však maminka si pro mě příjde" pomyslel si.
Sedl si na zem na bobek, hlavičku schoval do dlaní a tiše čekal.
Anděl pochopil. Věděl, že přišel jeho čas. Objal svými mohutnými křídly malého chlapce a tiše mu šeptal do ucha, že je v bezpečí. V bezpečí nebes.
Kulometná palba šíleného teroristy vykonala své.
Až po dlouhé době našla zachranářka Marta na záchodě vyděšeného třepajícího se chlapce, který se neustále ptal, kdy příjde máma a zda už ten ohňostroj skončil.
V nemocnice ho milovali. I v dětském domově, kde byl miláčkem všech tet. Každý obdivoval, že i přesto, co zažil, letadla miluje nadále. Byl neuvěřitelně chytrý a vnímavý. Uběhlo několik let a Gaudeamus Igitur zněl hlavně pro Jakuba.
Jako obvykle seděl anděl na známé zídce. Dnes se kolem něho linula slavnostní barva. Jeho milovaný pilot Jakub má dnes svůj první let. Na trávník pod zídkou se jako klřištálky leskly andělské slzy štěstí .......
Sdílet článek
|
Přidat komentář
komentáře:
0 |
povídky
/
Ochutnávka z knihy "Tak daleko a přitom tak blízko"
| publikováno:
12.12.2017

Z okna kuchyně mám nádherný výhled na dveře nového dne. Každé ráno po probuzení běžím jako malá holka a okouzleně a zvídavě šahám na imaginární kliku. Je strašně dobrodružné otevírat nový den, zvídavost ze mě jen číší. Na nebi klene se nádherný východ. Každý den je jinak zbarvený, stejně tak jako každý den je jinak zbarvená naše duše. Někdy je žlutě veselá, jindy šedě úzkostná, kreativně oranžová nebo červeně zamilovaná.
Ráno voní překvapením. Netušíme, co nás čeká a proto je naprosto zbytečné zkazit si překvapení spěchem, nadávkami nebo zatrpklostí. Stačí jen dýchat a dívat se. Často je to taková krása, že dýchat ani nelze. Jen okouzleně děkovat za možnost být součástí toho všeho.
Nastoluji si ranní klid a pohodu. Uvařím si čaj a taky kávu. Sednu si o poslouchám zvuky a zpoza otevřeného okna dostávám do plic první závan sněhových vloček. Zavřu oči a vidím celé sněhové království. Zasněžené kopce plné lyžařů, zasypané silnice bez silničářů. Novou rodinku sněhuláků. Pan Sněhulda Nový nedávno vytvořen byl zkřehlými dětskými dlaněmi a rozvážně dýchá do svého kulatého bříška. Pozoruje svými černými uhlíky okolí a hlídá si svůj mrkváček, aby mu ho někdo nesnědl. Na zábradlí tvoří se jako vidličky první rampouchy. Pod nohami křupe sníh. A někdy technická sůl. Na nos padají mi vločky sněhu a hladí mě, co nejněžněji jsou toho svým studeným pohlazením schopny. To všechno skrývá se za víčky. Vdechuji vůni zázvorového čaje a černé kávy. Film běží dál. Stačí jen dýchat zimní vzduch. Běžkař projel kolem ve své pečlivě vyjeté koleji a už vidím jen jeho záda. Přivírám oči a snažím se přečíst nápis na jeho mikině "jsem Tvůj nový den, nenechávej si mě jen tak proklouznout mezi prsty," hlásá do okolí hlasem dědy Mrazíka.
Otevírám oči. Čaj je ještě příjemně teplý a káva zdá se dopitá. Po lungu není kávová sedlina, tak není z čeho věštit věci příštích. Nezbývá než se obout a jít dohnat svého běžkaře.
V předsíní z věšáku sundávám bundu s kuličkami smíchu po kapsách. Obouvám si boty do nepohody a na hlavu nasazuji ušanku plnou veselých myšlenek. Na ruce rukavice s deseti prsty, které připomínají desatero. Desatero dobrých úmyslů.
Sjíždím dolů výtahem a je mi líto, že není to paternoster. Byl byl mnohem svobodnější, kouzelnější, nebepečnější, byl by tak nějak životně svůj. "Stůj", řeklo mi to tlačítko jménem "nula". A tak poslušně stojím a možná trošku se bojím udělat ten první krok.
Pak si ale vzpomenu na svého běžkaře. S úsměvem vkráčím do náruče dalšího svítání a volám do korun stromů "počkej na mě, už s láskou běžím za Tebou, můj běžkaři pane Živote."
Sdílet článek
|
Přidat komentář

V tom vynikajícím ryzlinku se tiše houpal odraz čajové svíčky.
„Smím prosit?
„Ano, prosím.“
„Co tady dělá takové mládě?
„Mládě?“ Smích.
„A kolik by jste mi hádala let?“
„Nevím, snad… čtyřicet?“
„To ne, to přidejte.“
„Tak dobře. Pětačtyřicet.“
„Jak říkám, přidejte.
"Nevím. Jsem v rozpacích.“
„Bude mi padesát.“
„ A odkud jste se tady vzal?“
„Tady, teď… na Západě?“
„Nebudete mi věřit, ale jsem až z druhé strany republiky.“
„Bude mi padesát.“
„ A odkud jste se tady vzal?“
„Tady, teď… na Západě?“
„Nebudete mi věřit, ale jsem až z druhé strany republiky.“
Zůstala stát jako solný sloup.
„No. Tak to je teda průser,“ řekla tehdy a v kaskádách smíchu ještě vůbec netušila dopad svých slov.
„No. Tak to je teda průser,“ řekla tehdy a v kaskádách smíchu ještě vůbec netušila dopad svých slov.
Měsíc neskutečně ozařoval i ty nejtemnější místa.
K tanci se mezitím rozezněla další písnička ... "Ta pusa je tvá...“
Sdílet článek
|
Přidat komentář

Sedí naproti sobě.
Ani jeden neuhne pohledem. Jsou dobří. Hrají svou společenskou hru.
Jeho dlaně svírají 41 barevných tyčinek a čekají na moment rozprostření. S třeskotem se pokládají na stůl mezi nimi.
Je na řadě. Musí je sebrat tak, aby se nepohnula žádná jiná.
Může si vypomoci bílou nevinností a zelenou naději. Pokud to nedokáže, bude na tahu on.
Většinou se hraje na 5 kol. Oni porušili pravidla a dali si kolo šesté.
Na tahu je muž - už.
Sebevědomě sbírá jednu barvu za druhou, aniž se ostatní pohnuly. Aniž by pohnul brvou. S největším součtem stává se vítězem.
Počítá body a tváří se spokojeně.
Žena zatím hraje si tiše s písmenky.
M jako milování s příchutí kávy
I jako ibišek, co po ránu tě zdraví
K jako kouzlo, co úsměv v lásku promění
A jako ámen na konci modlení
D jako dar života, fata morgána každý den
O jako oratorium s božským refrénem
Pak schová písmenka a zvedne se k odchodu.
"Hrát se má s úsměvem a radosti" říká než za sebou zavře dveře.
Sdílet článek
|
Přidat komentář

Bože můj. Ta rána snad probudila půku baráku, myslela si. Bylo tři hodiny ráno. Její čas. V minulosti se té doby bála, Byla i nebyla to ještě noc. Bylo i nebylo to ještě ráno. V současnosti se nebojí. Ale taky nespí. Vždy kolem třetí se probudí a cítí se čile. Stejně jako dnes. Vstala a šla do kuchyně pro vodu. Měla žízeň.
Uviděla uvařené jídlo, které včera neschovala do lednice. Vzala do jedné ruky talíř s masem, do druhé kastrůlek s bramborami. Udělala krok k lednici a otevřela ji. Najednou, v mikrosekundě zhoupl se jí celý svět. Nohy se podlomily, ruce vyletěly nahoru. Brambory stály se rázem žonglujícími míčky pana klauna. Bože, to byla rána.
Ležela na zemi a nemohla se ani pohnout. Svět se pořád bláznivě houpal. Přicházela pomalu k sobě, Dívala se na tu spoušť. Začala se ozývat bolest v rameni. Au, při pádu se bouchla o hranu kuchyňské desky. Při pádech občas je na nás spadeno.
Jak dlouho tam ležela? Minutu, dvě, deset? Neví. Zdá se, že na chvíli i usnula. Chladivá zem dělala ji dobře. Pak se pomalu sunula po podlaze a začala sbírat tu obědovou spoušť.
Pomalounku se postavila. Otevřela okno a natočila si z kohoutku studenou vodu. Konečně. Vždyť proto tady před čtvrt hodinou přišla. Už dlouho ji nepřišla tak lahodná. Polykala pomalu, rozvážně a s chutí. Vzala si pohárek vody sebou zpátky do ložnice.
Ráno, hladila si přes své spací triko rameno. Jejda, to bude modřina, pomyslela si. Opatrně odhrnula rukáv. Po modřině ani stopy. Jen to ukrutně bolelo.
Usmála se.
Stejné jako v životě. Její modřiny nejsou na ní vidět. Jen občas krutě bolí.
Sdílet článek
|
Přidat komentář